اره نواری

اره نواری چوب بری؛ کاربرد و نگهداری

بررسی کاربرد و نگهداری تیغ اره نواری چوب بری

اگرچه اره نواری چوب بر؛ به ندرت توسط افراد عام برای عملیات برش چوب استفاده می شود، اما یکی تیغه های همکاره و کاربردی در برش چوب و دستگاه اره نواری چوب بری است. این گروه از اره نواری چوب ری علاوه بر کاربرد در کارهای هنری، صنایع نجاری و چوب بری، معمولاً برای برش قالبهای تزئینی و قطعات مبلمان و کابینت های ام دی اف و نئوپان استفاده رایجی دارد.
از تیغ اره چوب بر که عضو جدا نشدنی دستگاه های اره نواری چوب بری است، برای برش قطعات چوبی به شکل منحنی، برش انواع چوب های نرم و سخت حتی در برش الوارهای ضخیم و تکه تکه کردن کنده های درخت و ساخت قطعات چوبی و حتی برش های به اصطلاح نازکاری در ساخت لوازم دکوری و تزئینی چوبی استفاده میگردد.

در حال حاضر در صنایع چوب بری دو دسته تیغ اره برای برش چوب استفاده میشود، که استفاده زیادی دارد، دسته اول و شناخته شده ترین ها تیغ اره دیسکی و دسته دیگر تیغ اره نواری است، که در خصوص تیغ اره دیسکی الماسه مقاله جدا گانه ای تهیه و تولید میکنیم، اما در خصوص اره نواری های چوب بر که اکثر دستگاه های اره نواری  اساساً  از یک جفت چرخ یا در بعضی دستگاه های دیگر از سه چرخ تشکیل شده اند، که  بر روی این چرخ های تیغ اره نواری چوب بر نصب میگردد، یک میز برای پشتیبانی و سهولت در استفاده عملیات برش چوب و یک موتور برای به چرخش در آوردن چرخ ها و حرکت تیغ اره نواری جزو اصلی و جدا نشدنی دستگاه های اره نواری جوب بری هستند.

انواع دستگاه اره نواری

دستگاه های اره نواری در مدل های رایج رومیزی، دستگاه های بازویی، دستگاه های دوستونه و از نظر عملکرد دستگاه های دستی، نیمه اتوماتیک، تمام اتوماتیک، زاویه زن و بندیل بر تقسیم بندی می شوند، که در پایین به معرفی بعضی از این دستگاه ها اشاره می کنیم:

دستگاه اره رومیزی

دسته اره های رومیزی، این نوع دستگاه ها حمل و نقل راحتی دارند و محبوبیت زیادی در بین نجاران و برشکاران ظریف کار دارند، به راحتی میتوان آنها را روی میز کار قرار داد یا برای پشتیبانی و عدم حرکت دستگاه در هنگام عملیات برش به میز پیچ و مهره گردد. دستگاه اره رو میزی بسیار مقرون به صرفه‌ هستند و اگر فضای محدودی داشته باشید. بهترین انتخاب برای شما به حساب می آیند.

دستگاه بازویی

این سری دستگه های اره نواری بازوی به مدل های مختلفی همچون بازویی تک فازه و سه فازه، بازویی زاویه زن، دستگاه بازویی اتوماتیک و نیمه اتوماتیک تقسیم بندی میشوند. که معمولاً عمق برش در این دستگاه ها ۱۲۰ م م و طول برش آن به ۶۱۰ م م می رسد.

انتخاب تیغه دستگاه راه نواری

معمولاً برای هر دستگاه اره نواری تیغه  های مختلفی با طرح های دندانه متفاوت برای عملیات برش وجود دارد. که معمولاً به نامهای دندانه قلابی، دندانی پرش، شن کش و ست موج دار و … عرضه شده اند.

تیغ اره نواری با دندانه قلابی

این نوع تیغه ها دارای دندانه های نسبتاً پهنی هستند و فاصله دندانه ها از هم نسبتاً بیشتر است. معمولاً برای برش چوب های سخت، فلزات غیر آهنی و همچنین پلاستیک ها بهترین و بیشترین کاربرد را دارند. در واقع این تیغه ها مشابه نامشان ساخته شده اند و شکلی شبیه به قلاب دارند.

تیغه‌های دندانه‌ای مواج دار

این دسته تیغه ها عمدتاً برای برش فلزات آهنی استفاده می‌شوند. تیغه های مواج با اره نواری افقی که عمدتاً برای برش فلزات آهنی استفاده می شود شناخته شده هستند و جهت برش مقاطعی با دیواره نازک طراحی شده اند، مانند مقاطع توخالی مربعی شکل یا لوله ها و… از دیگر خاصیت های این تیغه ها این است که توانایی برش با سرعت بالاتر و نیز برش تمیز تری را در پایان ایجاد می کند و دستگاههای برش خیلی راحت تر با کمک چنین تیغه هایی به برش مقاطع گفته شده می پردازند.

تیغ اره نواری دندانه معمولی

این تیغه برای برش عمومی فلز و چوب مناسب هستند. دندانه های این نوع از تیغ ها صاف و یکدست و به بیانی دیگر نوک تیز هستند، که معمولاً فاصله خیلی عمیقی بین هر دندانه تیغه وجود دارد و میتوان به آنها بهترین تیغ اره نواری استاندارد را نیز بگویم، این نوع از تیغ اره ها در دقت بالای برش چوب های نرم و تا حدی برش چوب های سخت بسیار مشهور و پر استفاده هستند و حتی در بش انواع فولاد ها آلیاژی معمولی و رنگی مورد استفاده قرار میگرند. این تیغه اره ها دارای فاصله های نسبتاً عمیقی بین هر دندانه است و برای برش دقیق روی چوب نرم و گاهی اوقات چوب سخت بسیار محبوب و پر استفاده است.

سخن آخر

انتخاب بدون آگاهی یک اره نواری خوب مناسب دستگاه اره نواری چوب بر می تواند کار سختی باشد. شما باید قبل از هرچیزی بدانید برای دستگاه اره نواری شما چه تیغ اره ای مناسب است و قرار است چه چیزی را و چه نوع برشی را انجام دهید. اگر از ابتدا بدانید که کدام تیغ اره مناسب دستگاه شما است و قرار است چه متریالی را برش بزنید کار شما راحت میشود. همیشه لازم نیست دستگاه گران قیمتی برای برش بی نقص خود داشته باشید، باید با دقت کامل  دستگاه و تیغه مورد نیاز را انتخاب کنید و یا قبل از خرید با متخصیین و مشاورین  صنعت برشکاری همفکری داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *