اره نواری

افزایش طول عمر و بازدهی تیغ اره نواری

عمر تیغ اره نواری را افزایش دهید

یکی از مهم ترین معیارهای انتخاب تیغ اره نواری، که همراه برشکاران با آن درگیر هستند، داشتن یک تیغ اره نواری خوب با بازدهی عالی و عمر طولانی است، برای اینکه یک تیغ اره نواری مطلوب با عمر طولانی داشته باشیم علاوه بر اینکه نیاز داریم یک تیغه با کیفیت و با ضمانت تهیه کنیم، باید به فاکتورهای مهمی همچون تنظیمات صحیح دستگاه اره نواری و نیز انتخاب تیغه مناسب برای برش متریال های مختلف در نظر بگیریم، سعی کردیم در این مقاله با معرفی چند راهکار ساده به شما کمک کنیم تا عمر و بازدهی تیغ اره نواری خود را افزایش دهید، البته این نکته را نباید فراموش کرد که تیغ اره های نواری، ابزار های برش مصرفی هستند و نباید انتظار داشت در مدت بسیار زمان طولانی برش های مطلوب برای شما انجام دهند. باید بر اساس مدت زمان کارکرد و تعداد برش به صورت دوره ای تیغ اره ها تعویض گردند.

تیغ اره نواری هایی که جنس خوب و از متریال های با کیفیت ساخته می شوند معمولا کارایی و عمر بالایی دارند، در کل تیغ اره های نواری به چند دسته اصلی تقسیم می شوند: تیغ اره نواری فولاد بر و تیغ اره نواری چوب بر و تیغ اره نواری گوشت بر که هر کدام از نظر عمر نوع استفاده، کاربرد ویژگی های خاص خود را دارند، اما با این حال اگر تیغه صحیح را انتخاب نکرده باشید یا تنظیمات درستی روی دستگاه اعمال نکرده باشید، هیچ ضمانتی نیست که کارایی و عملکرد بسیار خوبی رادریافت کنید.
آیا تا به حال تجربه از دست دادن لبه تیغ یا شکستن تیغ را داشته اید ؟ در حالی که میدانید باید تیغ مدت زمان بیشتری عمر میکرد، یا حتی تجربه اینکه تیغه برش مستقیم و صافی را انجام نمی دهد، به توجه به نکالت پایین دیگر نگران کاهش طول عمر و کارایی و عملکرد تیغه بسیار نباشید، در ادامه طول عمر و کارایی و عملکرد تیغه نباشید

انتخاب دندانه تیغ اره :

اولین قدیم برای اینکه شما مطمئن شوید که تیغه انتخابی شما طول عمر بیشتری خواهد داشت این است که تیغه مناسب و متناسب با کار و مقطعی که برای برش مد نظر دارید انتخاب کنید. تعداد زیاد دندانه یا تعداد کم دندانه هر دو باعث از بین رفتن تیغه ، شکستگی و خستگی تیغه خواهند شد. ما برای هر برش تعداد متوسط 5 تا 7 دندانه را پیشنهاد میدهیم. چنانچه در حال برش محصولی با دیواره نازک با تیغه ای که دارای دندانه های درشت باشد هستید ، دندانه ها احتمالا خواهند شکست. با اینحال اگر در حال برش مقطعی توپر با تیغه ای با دندانه های خوبی باشید، فضای خالی بین دندانه ها با براده پر خواهد شد و همچنین باعث شکستن تیغه خواهد شد.

لذا برای انتخاب صحیح دندانه ها میبایست به جدول ارائه شده توسط تولید کننده تیغه مراجعه کنید تا با توجه به مقطعی که قصد براش دارید تیغه ای با دندانه ای صحیح انتخاب کنید.

کشش تیغه:

خیلی افراد بر این باور هستند که کشش پشت تیغه اره نواری فشار کمتری بروی تیغه وارد میکند ، اما این نظریه اشتباه است.
روش و متد دقیق قابل اعتماد این میباشد که فشار تیغه را در سطح بالایی نگه داریم اما چگونه ؟!!
در حالی که بسیاری از ماشین ها فشار سنج دارند ،اندازه گیری ها شاید ارتباطی نداشته باشند اما به عنوان یک ابزار مفید قابل استفاده است.
در حالی که دستگاه خاموش است ، تیغه را تحت فشار می آوریم به این صورت که کف دست خود را بروی پشت تیغه قرار میدهیم ، مابین دو راهنمای دستگاه ، و سعی بر فشار آوردن بروی تیغه (پشت تیغه ) بصورت عمودی میکنیم و تلاش میکنیم تیغه را با فشار از راهنماها دور کنیم (از مسیر راهنماهای دستگاه) و این فشار را با حداکثر توان خود انجام دهید.
میزان جابه جایی ایده عال به این صورت است که نباید بیشتر از 1 تا 2 میلیمتر تیغه جا به جا شود ، چنانچه بیشتر از این مقدار تیغه جا به جا میشود میبایست با استفاده از تنظیمات کشش دستگاه میزان کشش تیغه را افزایش دهید.

در رفتن تیغ اره:

میتوان به جای در رفتن از عبارت “شکستن تیغه ” نیز استفاده کرد که این بخش، یکی از بخش های بسیار حیاتی میباشد که متأسفانه غالبا به خاطر حجم بالای فشار کار نادیده گرفته می شود.
تیغ اره نواری های بی متال (دو فلزی) از نوار فولادی پر سرعت با کیفیت ساخته شده اند که به پشت نوار فولادی دیگری جوش میخورند.
در عملیات بعدی که تحت عنوان گریندینگ (Grinding ) میباشد دندانه ها بروی تیغ اره نواری ایجاد میشوند به این صورت نوار فولادی HSS برش میخورد و هر دندانه دارای یک لبه بسیار تیزی میگردد.
در زمان استارت برش ، هنگام درگیری اولیه تیغه با مقطع این امکان هست که در عرض چند ثانیه تیغه نو شکسته شود، لذا کاری که میبایست انجام دهید این است که ابتدا نرخ خوراک از 50 درصد به نسبت معمول کاهش دهید، به همراه استارت بخش خنک کنندکی دستگاه و به مدت 15 دقیقه تیغه را بروی یک فولاد نه سخت و نه نرم (معتدل) اجرا کنید، و عملیات برش این مقطع را تا 15 دقیقه ادامه دهید، با اینکار علاوه بر اینکه باعث میشوید دندانه های تیغه تیز شوند ، ریسک شکستن تیغه اره نواری را بسیار کاهش داده اید. ( در حقیقت با اینکار ، لبه های تیزی از دندانه ها که امکان گیر کردن در مقطع و شکستن آن میشدند را نرم کرده و از حالت لبه های سخت به حالت لبه های نرم اما تیز در آورده اید.)

خنک کردن تیغ اره نواری و افزایش طول عمر اره نواری

خنک کننده

این نیز یکی دیگر از نقاط مهمی میباشد که در طول عمر تیغه اثر بسزایی دارد.

خنک کننده 3 وظیفه را انجام میدهد :

  • براده هایی که خارج میشوند را جاری میکند و پایین میریزد.
  • دندانه های تیغ را خنک میکند.
  • عملیات برش را روان میکند.

انجام عملیات برش بدون خنک کننده باعث ایجاد گرما بروی دندانه ها و نیز چسبیدن و حتی جوش خوردن براده ها بروی تیغه شود و اخلال در برش ایجاد خواهد کرد.

در پایان

توجه به نکات مهم بالا برای افزایش طول عمر و بازدهی تیغ اره نواری جزو مهم ترین اقداماتی هست که در هنگام برش با دستگاه اره نواری باید دقت کنید، علاوه بر این انتخاب یک تیغ اره خوب و با کیفیت یا بهتر است بگویم بهترین تیغ اره نواری که از مواد و متریال های با کیفیت ساخته باشد کمک می کند تا برش دقیق و پایدار و نیز طول عمر بیشتر از دو برابر از حد متوسط برای شما به ارمغان آورد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *