مقالات کاربردی

کاربرد تیغ اره در قصابی

کاربرد تیغ اره در قصابی و برش انواع گوشت و استخوان

امروزه کاربرد تیغ اره در قصابی؛ جزو یکی از پیش نیاز ها و الزامات هر صنعت برش گوشت میباشد. دستگاه گوشت بر، نوعی اره برقی است که از یک حلقه با تیغه های بلند گوشت بری تشکیل شده و بین دو چرخ دستگاه قرار می گیرد. برای اینکه بتوانید راحت تر تصور کنید، تیغه را مانند یک روبان در نظر بگیرید که به طور مداوم همراه با چرخ ها می چرخد. تیغ اره قصابی از لحاظ کیفیت تیغ، سایز، ضخامت، دندانه ها و نوع برش گستردگی زیادی دارد. از تیغ اره قصابی در دستگاه اره فلکه برای برای برش زدن انواع گوشت تازه و یخ زده، استخوان، ماهی استفاده می شود. بهتر است قبل از توضیح درباره کاربرد تیغ اره گوشت بر در صنایع غذایی، یک سری اطلاعات کلی و عمومی درخصوص دستگاه برش گوشت و کاربرد های مختلف آن در صنعت به دست آوریم.

تیغ اره  ها ابزارهای کار آمد برای برش زدن انواع فلزات (توپر و خالی)، انواع چوب (سخت، نرم) و انواع گوشت(منجمد، گرم) به قطعات کوچک تر استفاده می شوند. شاید بگویید که تیغ اره های دستی مختلفی برای برش مواد وجود دارد. چرا باید از دستگاه برش استفاده کنیم؟ برای اینکه متوجه ضرورت استفاده از دستگاه تیغ اره نواری در صنایع مختلف بشوید، مواردی از کاربرد هایشان در صنعت را برای شما لیست کرده ایم:

 1. برش های زاویه دار و حساس: برای برش هایی که زاویه دار هستند و حساسیت زیادی در حین کار می طلبند، از دستگاه اره نواری استفاده می شود.
 1. برش قطعه های عریض و طویل: مورد دیگر، برای برش قطعه هایی است که طول آن ها از تیغ های اره دورکن بیشتر است و امکان برش با آن ها وجود ندارد؛ پس از تیغ اره نواری استفاده می شود.

تقسیم بندی تیغ اره نواری به لحاظ نوع دندانه

اره نواری ها انواع مختلفی دارند و اغلب برای نجاری استفاده می شوند. این تیغ اره ها دندانه های مختلفی دارند که در زیر به چند مدل از آن ها اشاره می کنیم.

 • دندانه معمولی
 • دندانه قلابی
 • دندانه پرشی
 • دندانه متغیر
 • دندانه الماس
 • دندانه موج دار

آیا دستگاه اره نواری دستی نیز داریم؟

بله اره نواری هم در نوع دستی و هم در نوع برقی موجود است. اره نواری دستی، به دو زیر دسته سیمی و مویی تقسیم بندی می شود که این اره دستی ها به شکل تیغ اره فلکه ای وجود دارند.

تقسیم بندی تیغ اره نواری به لحاظ جنس

تیغ اره نواری از نظر جنس به دو شکل وجود دارد:

 • تک فلزی
 • دو فلزی

که برای برش دادن گوشت از نوع تیغ اره دو فلزی استفاده می شود. تیغ اره نواری دو فلزی پیلانا از بهترین نوع تیغ اره های موجود در بازار است که با برند های دیگر رقابت می کند. از این نوع تیغ اره علاوه بر برش زدن انواع گوشت، برای برش چوب، فلزات و غیره نیز استفاده می شود.

تیغ اره قصابی و برش ماهی یخ زده

معرفی تیغ اره نواری گوشت بر یا قصابی

برای دانستن کاربرد تیغ اره نواری قصابی و استفاده درست از آن، بهتر است ابتدا یک شناخت نسبی نسبت به این نوع از تیغ اره نواری پیدا کنید. تیغ اره نواری گوشت بر همانطور که از نامش پیداست، یک نوع ابزار برش در دستگاه های اره نواری است که برای برش زدن انواع گوشت های یخ زده و خرد کردن  به تکیه های کوچک تر استفاده می شود. در سال های اخیر تیغ اره نواری از متریال بی کیفیتی ساخته می شد و همین موضوع مهم ترین علت ایین آمدن بازدهی و کیفیت نتیجه کار بود. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و انجام آزمایش های زیاد بر روی جنس تیغه اره ها، راندمان دستگاه های اره نواری بالاتر رفته و شاهد کیفیت، دقت و ظرافت در نتیجه کار هستیم. شما هم برای داشتن بهترین نتیجه و بازدهی بالا، بهتر است از برند های معروف این تیغ اره را تهیه کنید تا مجبور نباشید خیلی زود آن را با یک مدل دیگر جایگزین کنید.

انواع تیغ اره برش گوشت منجمد و ماهی

مزیت استفاده از تیغ اره گوشت بر

مزیت اصلی استفاده از اره نواری گوشت بر برای برش گوشت های یخ زده این است که می توانید بسیار یکنواخت و با دقت این کار را انجام دهید. که این مورد، به لطف توزیع یکنواخت بار دندانه های تیغه است. اره نواری به راحتی می تواند اشکال منحنی یا نامنظم را برش دهد. بسیار شبیه یک اره منبت کاری (به اره منبت کاری اره مویی هم می گویند) کار می کند، اما به شما این امکان را می دهد تا کنترل بیشتری در حین برش قطعه داشته باشید. اره های نواری تنها اره هایی نیستند که می توانند برش های پیچیده ای ایجاد کنند. اما بدون شک ساده ترین آن ها برای انجام این کار ها هستند. از آنجایی که اره های نواری دارای تیغه هایی با اندازه کوچک هستند، می توانید از آن ها برای برش های دقیق و پیچیده در انواع گوشت های منجمد استفاده کنید.

برند پیلانا در تولید انواع تیغ اره نوای گوشت بر، تیغ اره نواری فلز بر، تیغ اره نواری چوب بر و غیره فعالیت دارد و محصولات با کیفیت زیادی را وارد بازار کرده است.

تنظیمات تیغ اره نواری گوشت بر

شما تنها قسمت کوچکی از حلقه تیغه را در ناحیه برش می بینید؛ با این حال، اکثر اره ‌های نواری قابلیت این را به شما می دهند تا تنظیمات بیشتری را برای نمایان شدن بیشتر تیغه انجام دهید. برای مثال اگر در حال برش تکه های بزرگ گوشت هستید، می توانید با انجام تغییر در تنظیمات، ناحیه بیشتری را در حین برش مشاهده کنید.

نحوه کارکرد اره نواری گوشت بر

قطعه گوشتی که می خواهید آن را برش دهید، بر روی میز قرار می گیرد. اره های نواری گوشت بر به شما این امکان را می دهند تا سرعت را تنظیم کنید و همچنین برش های میتر و زاویه دار انجام دهید. اره های نواری گوشت بر از تیغه هایی استفاده می کنند که در یک حلقه پیوسته در اطراف چرخ های اره قرار دارند. با اره نواری، جهت برش تیغه همیشه رو به پایین است. همین ویژگی به اره نواری اجازه می دهد تا کارهای مهم تری مانند بریدن قطعات بزرگ الوار را نیز به آسانی انجام دهد.

و در نهایت، اره نواری گوشت وجود دارد. قصاب ها از اینها برای بریدن و بریدن تکه های بزرگ گوشت استفاده می کنند.

اره نواری گوشت برای بریدن گوشت، چربی و استخوان طراحی شده بود

نکات استفاده و نگهداری از اره نواری گوشت بر

استفاده درست و کاربرد تیغ اره در قصابی نیازمند داشتن اگاهی در این زمینه است. کارگاه ها و شرکت ها باید با توجه به نیاز خود، تیغه متناسب با متریال زیر برش را انتخاب کنند تا متحمل ضرر و زیان نشوند. نوع دیگری از تیغ اره نواری به نام پرشی موجود است که دندانه هایی زیاد و کم عمق دارد. دندانه ها معمولا ۹۰ درجه و ۰ درجه هستند. این نوع تیغ اره کاربرد های زیادی دارد به خصوص که برای استفاده در مواد غیر فلزی یا غیر آهنی مانند چوب، پلاستیک و حتی برش دادن گوشت نیز می توان از این تیغ اره پرشی استفاده کرد.

ویژگی های تیغ اره نواری گوشت بر از برند پیلانا

 • تعداد دندانه های زیاد

باید بگوییم نوع برش را تعداد دندانه ها در هر سایز مشخص می کنند. به طور کلی هرچه به تعداد دندانه ها در هر سایز اضافه شود، برش بهتری صورت می گیرد و برعکس؛ هرچقدر تعداد دندانه های کمتری در تیغ اره باشد برش زدن سخت تر می شود.

 • برش های یکنواخت و یکسان

از مزایای برش با اره نواری می توان به برش یکسان اشاره کرد و این امر به دلیل حرکت یکنواخت و در یک ردیف بار بر روی دندانه ها می باشد. برای کار با اره نواری به ماشین اره نواری نیاز است که این ماشین دارای دو فلکه محرک و متحرک است. در صورت نیاز می توان از ماشین هایی که تعداد فلکه بیشتر هم دارند استفاده کرد. تیغ های اره نواری در اندازه های مختلف و شکل های متفاوت ارائه می گردند.

 • جنس بدنه و دندانه های آن از استیل ضد زنگ است؛

ما در پیلانا، از بهترین فولاد آلیاژی برای ساخت این تیغ اره ها بهره گرفته ایم.

 • دندانه ها طراحی چپ و راستی دارند؛
 • طول عمر زیاد
 • مقاومت بالا
 • کارکرد آسان
 • برش انواع گوشت های یخ زده و یخ نزده
 • برش ماهی های یخ زده در مقیاس بزرگ

در پایان

در پایان این مطلب که کاربرد تیغ اره در قصابی، مدل های مختلف و نحوه استفاده از آن را معرفی کردیم وقت آن رسیده یک تیغ اره نواری قصابی با کیفیت به شما معرفی کنیم. تیغ اره نواری گوشت بر پیلانا از بهترین نوع تیغ اره قصابی موجود در بازار است. این تیغ اره در برابر خوردگی بسیار مقاوم بوده و  مناسب برش دادن استخوان و گوشت های منجمد و گرم در قصابی ها می باشد. لبه پشتی این تیغ اره یه صورت گرد طراحی شده است و مقاومت تیغه را در برابر آسیب هایی که به آن وارد می شود بالا می برد. این  تیغه اره نواری گوشت بر ساخت جمهوری چک بوده و در صنایع غذایی مختلف بسیار پر کاربرد است. در فرایند تولید تیغ اره گوشت پیلانا از بهترین و به روز ترین تکنولوژی های روز دنیا اسفاده شده و سطح برش بسیار خوب و عمر مفید بالای خواهد داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *