اره نواری

طراحی هندسی در تیغ اره نواری

طراحی هندسی در تیغ اره نواری

اگر بخواهیم طراحی هندسی را در تیغ اره نوری از جهت های مختلف بررسی کنیم، باید گفت هر تیغ اره نواری از نظر هندسی دارای پنج مشخصه یا پارامتر است، که تفاوت در این مشخصه ها باعث تفاوت در نوع کاربری و عملکرد تیغ اره می شود. این پنج مشخصه که این تفاوت را ایجاد کرده است عبارتند از:

  • عرض تیغه
  • ضخامت تیغه
  • شکل و زاویه دندانه ها
  • گام دندانه (Tooth Pitch)
  • چیدمان دندانه (Tooth Set)

در شکل زیر موقعیت مختلف تیغ اره نواری از نظر هندسی مشخص کرده ایم.

ابعاد هندسی در تیغ اره نواری

با افزایش عرض تیغ اره نواری، انحراف آن در هنگام برش کمتر می شود و برش با دقت بالاتری انجام خواهد شد. عرض بیشتر باعث افزایش استحکام و در نتیجه طول عمر بیشتر تیغ اره خواهد شد. در برش منحنی نسبت حداکثر عرض قابل استفاده متناسب با شعاع برش را در جدول زیر مطالعه می کنید :

عرض تیغ اره نواری

ضخامت تیغ اره نواری

با افزایش ضخامت تیغ اره نواری، به دلیل افزایش خستگی تیغ احتمال شکستن آن بیشتر خواهد شد و این مسئله یک فاکتور محدود کننده بسیار مهم در طراحی تیغ اره نواری های مختلف: تیغ اره فولادبر و تیغ اره چوب بر است.

اگر بخواهیم از نظر هندسی تیغ اره را بیشتر توصیف کنیم؛ باید بگوییم تعداد دندانه موجود در هر اینچ تیغ اره نواری را گام دندانه می گویند. گام دندانه باید متناسب با مقطع برش انتخاب شود، چرا که کم بودن تعداد دندانه ها باعث فشار بیش از حد به نوک تیغ و ارتعاش و آسیب به تیغ خواهد شد و زیاد بودن تعداد دندانه نیز، نفوذ کم دندانه، سخت شدن قطعه، پرشدن فضای براده (گلوی براده تیغ) و شکستن تیغ را سبب خواهد شد. گام دندانه بسته به کاربرد تیغ می تواند ثابت یا متغیر باشد.

ضخامت در تیغ اره نواری و گام متغییر تیغه و گام ثابت تیغه

شکل و زاویه دندانه تیغ

شکل و زاویه دندانه تیغ ، مشخصه مهم دیگری است که به هنگام انتخاب تیغ اره نواری متناسب با کاربرد مورد نظرمان باید به آن توجه کنیم؛ در تیغ اره های با زاویه دندانه (براده) صفر (زاویه a) استحکام دندانه بیشتر و در نتیجه احتمال شکستن دندانه کمتر خواهد بود. اما تیغ اره های دارای زاویه مثبت فشار بیشتری به مقطع برش وارد و راحت تر در آن نفوذ می کنند. دندانه تیغ اره های نواری پیلانا، متناسب با کاربرد مورد نظر با شکلها و زوایای گوناگونی طراحی شده اند که دندانه های POS، V-POS و GrindCut برخی از انواع آن هستند.

معرفی انواع دندانه ها در تیغ اره نواری

چیدمان دندانه (Tooth Set)

چیدمان دندانه (Tooth Set) در واقع ترتیب و جهت گیری دندانه ها به چپ و راست است؛ این ویژگی باعث افزایش عملکرد برش و کمک به جدا کردن براده ها می شود.

نوع چیدمان در تیغ اره نواری

نتیجه گیری

توجه به طراحی هندسی در انتخاب انواع تیغ اره نواری و نوع کاربرد و استفاده آن یکی از ضرورت های اصلی برای داشتن یک برش خوب و مطلوب است، دانستن تفاوت تیغ اره ها با همدیگر برای کاربری های گوناگون در فرآیند طراحی تیغ اره های نواری باعث شده شرکت پیلانا (PILANA)، تابحال منتج به طراحی بیش از ۵۰ نوع تیغ اره گوناگون با کارکردهای متفاوت گردیده است. انتخاب دقیق تیغ اره فولادبر و تیغ اره نواری چوب بر حتی تیغ اره نواری گوشت بر و نوع کاربری مورد نظر شما از طریق مراجعه ب اپلیکیشن انتخاب تیغ اره نواری پیلانا یا تماس با کارشناس فنی مجموعه تسهیل شده است.

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “طراحی هندسی در تیغ اره نواری

  1. هاتف گفت:

    بسیار مفید و آموزنده.

    1. خوشحالیم برای شما مفید بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *