اره دیسکی

تیغ اره دیسکی؛ انتخاب، کاربرد و نگهداری

در این مطلب به انواع تیغ اره دیسکی الماسه، کاربرد و نگهداری آن پرداختیم

قبل از اینکه بخواهیم تیغ اره دیسکی؛ را معرفی کنیم باید بگوییم تیغه ها ی دیسکی به عنوان یک ابزار شناخته شده و پر استفاده در برش کاری های صنعتی مورد استفاده قرار میگیرند اره دیسکی یا همان”تیغ اره دیسکی” که معمولاً در برش انواع چوب و فلز کاربرد دارد، جزو پر کاربرد‌ترین ابزارهای برش در صنعت برشکاری از گذشته تا به امروز به شمار می آید.

اگر بخواهیم کاربرد و استفاده انواع اره دیسکی را به صورت مختصر توضیح دهیم، یک تیغه برش همکاره در انواع و تنوع بسیار که برای برش متریال های مانند چوب، پلاستیک، فلز، آلومینیوم و حتی سنگ مورد استفاده قرار می گیرد. معمولاً تمام اره های مدور (اره های دیسکی) که در برش استفاده رایجی دارند، بو وسیله دیسک برش یا تیغ اره دیسکی الماسه که معمولاً تیغه در وسط آن فیکس و محکم می شود و توسط موتور اره مدوربه صورت چرخشی با سرعت بسیار بالایی به حرکت در می آید و بعد از ایجاد تماس تیغه اره با متریال یک برش تمیز و با کیفیت را به ارمغان می آورد.

برای شناخت بیشتر با تیغه اره دیسکی الماسه باید بگوییم، این تیغه یک ابزار حرفه ای برای برش انواع متریال های مختلف است، اما  نه به این معنا که فقط از یک تیغه، بتوانیم برای برش انواع متریال های چوبی، فلزی و غیره استفاده کنیم. برای اینکه بتوانیم یک برش مطلوب در کنار راندمان بالا و کیفیت عالی داشته باشیم باید بر حسب نوع متریال که تصمیم به برش آن داریم، انواع تیغ اره دیسکی مناسب را انتخاب کنیم و حتماً باید به این نکته توجه داشته باشیم که از چه نوع تیغه ای برای دستگاه برش ما مناسب است و تصمیم داریم بر روی چه چیزی عملیات برشکاری را انجام دهیم.

بررسی و معری انواع تیغه اره دیسکی الماسه چهت برش چوب و فولاد

مسئله دیگر این است که، اگرچه تولید کننده های تیغ اره دیسکی الماسه در سراسر دنیا از استاندارد های یکسانی برای طراحی و اجرای این قطعه صنعتی پیروی می کنند، اما در برخی از موارد جزئی نیز با هم تفاوت هایی در فرایند تولید تیغه دیسکی دارند. این تفاوت ها شامل نوع روکش بدنه دیسک، روش جوش سگمنت تیغ های الماسه به بدنه و نوع نویزگیرها می باشد.

نکات مهم دیگری که قبل از خرید اره دیسکی الماسه باید در نظر داشت، تا منجر به خریدی آگاهانه تر و بهتر شود. توجه به کاربرد و نوع استفاده ای است که  از تیغ اره دیسکی دارید و اینکه این تیغه چه مقدار طول عمر دارد و از چه متریالی ساخته شده و کیفیت فولاد آن از چه نوعی است.

البته معمولاً ایده آل ترین حالتی که برش کاران همواره به دنبال آن هستند، در مورد طول عمر هر تیغه، استفاده مادام العمر از آن است، توجه داشته باشید قرار نیست این خواسته محقق شود. اما اگر انتخاب درست و آگاهانه ای داشته باشید، می توانید سال های زیادی را بدون تجربه خرابی و تعویض از یک تیغه دیسکی استفاده کنید. پیشنهاد ما به شما، بررسی انواع تیغه اره دیسکی است، که همواره از نظر کیفیت و عمر و عملکرد در طی این سالها عملکرد مناسب و مطلوبی از خود نشان داده اند.

کاربرد تیغ اره دیسکی در صنایع مختلف

الویت مهم در انتخاب تیغه اره دیسکی دستیابی به برشی صاف، تمیز و ایمن در هنگام عملیات برشکاری است، همواره تیغه های اره دیسکی برای عملیات برش طولی و  برش های عرضی طراحی و استفاده می شوند. به دلیل کابردهای متفاوتی که این ابزار در صنعت برشکاری دارد، تیغه های متنوعی با اندازه های مختلف برای دستگاه های برش متنوع تولید شده است، همواره اندازه تیغه ها بسته به مهندسی ساخت کارخانه سازنده، کاربرد تیغه مورد نظر و اندازه موتور اره متفاوت است.

هنگام تعویض یا سفارش تیغه های اضافی، مهم است که به دفترچه راهنمای محصول، برای به دست آوردن اندازه صحیح رجوع کنید و یا از روی کدی که روی هر تیغه وجود دارد محصول مشابه متناسب با دستگاه و نوع برش خود را انتخاب نماید.

انواع و کاربرد تیغ دیسکی الماسه

برای درک بهتر این موضوع در زیر به معرفی انواع تیغ اره دیسکی و کاربرد و ویژگی های اصلی آنها اشاره کرده ایم:

نوع اره دیسکیکاربرد آن در صنعتقطر استانداردقطر سفارشی
تیغ اره های سرد برکارخانجات تولید انواع لوله و پروفیل520 تا 800 میلیمترتا 2200 میلیمتر
تیغ اره های گرم برانواع تیرآهن، نبشینداردقابل سفارش در قطر دلخواه
تیغ اره های سگمنتالفولاد های آلیاژی  و فلزات رنگینداردقابل سفارش در قطر دلخواه
تیغ اره های آبصابونی (HSS)انواع پروفیل آهن، آلومینیوم، برنج، استیل و…200 تا 600 میلیمترندارد

انواع تیغ اره دیسکی

باید گفت تیغ اره های دیسکی ابزارهای همه کاره ای هستند که می توان از آن ها برای ایجاد برش های مختلف در چوب، فلز، پلاستیک، بتن، استیل، پلکسی گلس یوپی‌وی‌سی و غیره استفاده کرد، با این حال سوای حساسیتی که بر روی کیفیت جنس تیغه به خرج می دهید، انتخاب نوع تیغه مناسب برای یک نتیجه گیری دلخواه نیز بسیار مهم و کلیدی است.

نکته مهم و کلیدی که باید به آن توجه کرد هرچه تعداد دندانه های یک تیغه دیسکی کمتر باشد، عملیات برش سریع تر انجام می شود و همیشه خروجی اره دیسکی خشن تر ظریف کاری کمتر است، اگر تصمیم دارید در نتیجه پایانی برش خود برش های تمیزتر و دقیق تری داشته باشید، باید تیغه ای با دندانه های بیشتر انتخاب کنید.

انواع زیادی از تیغه های دیسکی وجود دارد که همگی برای مصارف خاص طراحی و استفده میشوند، اگر می خواهید بدانید از کدام تیغه برای یک برش خاص استفاده کنید یا حتی به دنبال اطلاعات کلی در این زمینه هستید، در ادامه به معرفی رایج ترین تیغ اره های دیسکی پرداخته ایم:

 • تیغ اره الماسه چوب
 • تیغ اره الماسه ام دی اف
 • تیغ اره الماسه پلکسی گلس
 • تیغ اره مخصوص نئوپان
 • تیغ اره الماسه جنرال
 • تیغ اره الماسه پنل بر
 • تیغه اره خط زن
 • تیغ اره الماسه برش صفحات کورین

در ادامه به معرفی و کاربرد هر یک از این تیغه های دیسکی اشاره کردیم:

1. تیغ اره دیسکی الماسه چوب

قطر این تیغه دیسکی از 150 تا 600 میلیمتر متفاوت است و به دلیل فرم دندانه ای خاصی که دارد، قابلیت برش انواع چوب های سخت و نرم را در خود جای داده است. مزیت این تیغه اره دیسکی ظریف کاری بالایی است که در هنگام برش قطعات چوب مورد استفاده قرار میگرد و شما در نتیجه کار هم هیچ آثاری از سوختگی، سیاهی و لب پریدگی نخواهید داشت.

چیدمان دندانه ها

نوع چیدمان دندانه ها و آلیاژ به کار رفته در ساخت آن ها، امکان هر دو برش طولی و عرضی چوب را در اختیار شما قرار می دهد، زاویه قرار گیری دندانه ها در این تیغ اره دیسکی 15 درجه و به صورت چپ و راستی (WS) است، که نتیجه کار برش را تمیز‌تر از حد انتظار شما ارائه می دهد.

2. تیغ اره دیسکی الماسه ام دی اف

به دلیل کاربرد زیادی تیغ اره دیسکی ام دی اف در برش انواع MDF، ورقه های لترون و لمینت صنعتی و نیمه صنعتی، به تیغ اره الماسه MDF معروف شده اند. این تیغه دیسکی قابلیت برش ورق های MDF را از ضخامت 2 تا 32 میلیمتر دارد و به راحتی بر روی دستگاه های دورکن و فارسی بر نصب می شود و معمولاً زاویه قرارگیری دندانه ها در این تیغ اره دیسکی 18 درجه و به صورت یک تیغه کونیک و یک تیغه پخ می باشد.

3. تیغ اره دیسکی الماسه پلکسی گلس

از این تیغ اره برای برش پلکسی و پلاستیک های ضخیم و نازک استفاده می شود و زاویه قرار گیری دندانه ها در این تیغ دیسکی پلاستیک بر 13 درجه و به صورت یک تیغه کونیک و یک تیغه پخ می باشد.

4. تیغ اره دیسکی مخصوص نئوپان

این سری از تیغ اره ها توانایی برش و براده برداری صفحات نئوپان و لترون از ضخامت 2 تا 32 میلیمتر (با ویژگی ارزشمند برش بدون لب پریدگی و سوختگی) را دارا می باشند و همچنین مانند تیغ اره ام دی اف، بر روی دستگاه های دورکن و فارسی بر قابل نصب هستند، زاویه قرار گیری دندانه ها در این تیغه 15 درجه و به صورت یک تیغه کونیک و یک تیغه پخ می باشد.

5. تیغ اره الماسه جنرال

تیغ اره جنرال برای استفاده های عمومی و غیر تخصصی مانند برش پلاستیک، ام دی اف و آلومینیوم کاربرد بسیاری دارد و معمولاً زاویه قرار گیری دندانه ها در این تیغ اره دیسکی 81 درجه و به صورت چپ و راستی (WS) می باشد.

6. تیغ اره الماسه پنل بر

در مواردی که شما نیاز به برش های سفارشی با اندازه های خاص نداشته باشید، از تیغ اره دیسکی پنل بر استفاده می کنیم، این تیغ اره قطعات نئوپان و ام دی اف را در اندازه های مرسوم و از پیش تعیین شده، برش می دهد و معمولاً زاویه قرار گیری دندانه ها در این تیغ اره دیسکی 15 درجه و به صورت یک تیغه کونیک و یک تیغه پخ است.

7. تیغ اره دیسکی خط زن

تیغه اره خط زن تا قطر 250 میلیمتر در بازاروجود دارد،  این نوع تیغ اره دیسکی در دو نوع یک تکه و دو تکه موجود است که با ایجاد یک خط برش در زیر کار، یک خروجی عالی به شما ارائه خواهد داد، اره دیسکی خط زن بر روی دستگاه های دورکن و پنل بر قابل نصب است و خلاف تیغه اصلی حرکت می کند و معمولاً زاویه قرار گیری دندانه ها در این تیغ اره دیسکی 15 درجه و به صورت چپ و راست است.

8. تیغ اره الماسه برش صفحات کورین

تیغ اره کورین برای برش صفحات سنگی استفاده رایجی دارد و به دلیل متریال سازنده شان، مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی اسیدی و شیمیایی دارا می باشند، تعداد دندانه ها در این نوع تیغ اره دیسکی نسبت به سایر تیغه ها بیشتر است ولی عمق برشی که ایجاد می کند کمتر و البته بدون کوچکترین لب پریدگی است و زاویه قرار گیری دندانه ها در این تیغ اره 18 درجه و به صورت دو کونیک می باشد.

سایر تیغ اره های دیسکی که در بازاربه فروش میرسد شامل صفحات زغال بر، سرامیک بر، بتن بر، فولاد بر و آسفالت بر هستند که از نام آن ها کاربری شان کاملا واضح و گویاست.

نگهداری از تیغ اره دیسکی

تیغ اره دیسکی نیز مانند هر ابزار برش دیگری نیاز به نگهداری و مراقبت دارد تا در کنار برش عالی عملکرد خوب و طولانی مدتی به شما بدهد. هیچ گاه تیغ اره دیسکی الماسه را در جایی که امکان شکستن دیسک و یا دندانه هایش وجود دارد قرار ندهید.

ضمنا تیغ دیسکی را در محلی خشک و به دور از رطوبت نگه دارید تا سطح آن اکسید نشود و عمر طولانی تری داشته باشد.

ایمنی و مشکلات رایج در هنگام استفاده از تیغ اره دیسکی

مشکلاتی که در استفاده و بعد از خرید تیغ اره دیسکی با آن برخورد میکنید همانند هر ابزار برش دیگری است و در صورت عدم استفاده صحیح می توانند صدمات جدی به قطعه شما و یا حتی خودتان وارد کنند.

قبل از استفاده از هر ابزاری برشی، مهم است که کتابچه راهنمای محصول را بخوانید تا با ابزار، عملکرد و ویژگی های آن آشنا شوید،  همیشه مطمئن شوید که با استفاده از محافظ چشم و گوش (مثل عینک و ماسک محافظ برای صورت و دستکش برای دست ها) به درستی از خود محافظت کنید و همیشه وقتی ابزارهای خود را از برق جدا می‌کنید، به تنظیمات اولیه شان بازگردانید.

ایمنی و استفاده از اره دیسکی

سعی کردیم در این بخش به نکات کلیدی و مهمی که در استفاده از تیغه اره و دستگاه های اره دیسکی باید به شدت به انها توجه کرد اشاره کنیم، که مطالعه شان برای حفظ ایمنی در کار خالی از لطف نیست:

 • تحت هیچ شرایطی، ابعاد تیغ اره نواری  و دیسکی خود را تغییر ندهید؛ انجام این کار باعث شکسته شدن تیغه در هنگام عملیات برش و پرتاب شدن قطعات آن به سمت فرد برشکار می شود.
 • هرگز در دستگاه های اره دیسکی پروفیل بر از تیغ اره های دیسکی الماسه استفاده نکنید. (دور موتور دستگاه های اره دیسکی پروفیل بر بسیار بالاتر از دور تیغ اره های دیسکی الماسه می باشد)
 • هیچ گاه نوع تیغه اره دیسکی مصرفی دستگاه خود را تغییر ندهید و یا با تیغه دستگاه دیگر جایگزین نکنید.
 • به هیچ عنوان تجهیزات ایمنی نصب شده بر روی دستگاه را از آن جدا نکنید.
 • به هنگام تعویض تیغ اره الماسه، دستگاه را به طور کلی از جریان برق جدا کنید. (یعنی سیم را از پریز جدا کنید؛ نه فقط اینکه دستگاه را در حالت خاموش قرار دهید.
 • هنگام استفاده از صفحه های برشی فشار دست خود را کنترل کرده و با یک فشار یکنواخت عملیات برش را انجام دهید و از ضربه زدن و فشار ناگهانی جدا بپرهیزید.
 • تحت هیچ شرایطی، متریال برشی تیغ اره  را تغییر ندهید. (برای مثال، از تیغ اره چوب بر برای برش ورق آهن استفاده نکنید)

جمع بندی

در این مطلب سعی کردیم با انواع تیغ اره دیسکی الماسه و کاربرد آنها آشنا شدید و لازم است یک سری نکات را در هنگام انتخاب و خرید تیغ اره دیسکی به یاد داشته باشید، مهم است بدانید که چندین عامل مهم  در انتخاب تیغ اره دیسکی مناسب برای برش شما تأثیر می گذارد در ادامه برای درک بهتر تعدادی از مهمترین ها را برای شما بیان می کنیم:

 • متریالی که می خواهید آن را برش دهید: چوب، فلز، پروفیل، پلکسی گلس و . . .
 • نوع صنعت و شغل شما : صنایع چوب بری، فلز بری، پلاستیکی و . . .
 • نوع برش: برش طولی، عرضی، متقاطع و . . .

تیغ اره الماسه پیلانا، میتواند یکی از بهترین انتخاب های شما در فرایند برش چوب، فلز، ام دی اف، پلاستیک و… باشند.

5 دیدگاه در “تیغ اره دیسکی؛ انتخاب، کاربرد و نگهداری

 1. باقری گفت:

  ممنون بسیار کامل و جامع بود

 2. بهداروند گفت:

  سلام
  توجه به اینکه از تیغه زیاد کار نکشیم و به داغ شدن تیغه هم دقت کنیم میتونه عمر تیغه دیسکیم بیشتر کنه

 3. هاتف گفت:

  بسیار عاالی

 4. majid asgarizadeh گفت:

  از اره دیسکی برای برش ورق ساندویچ پانل می شه استفاده کرد . توضیح اینکه ضخامت ورق رو و زیر پانل .3 میلمتر است و از جنس آهن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *