مقالات کاربردی

فولادهای نورد گرم و سرد چه تفاوتی دارند؟

فولاد گرم و سرد
فولادها برای کاربرد های مختلف، با روشهای متفاوتی تولید می شوند. یکی از این تفاوت ها مربوط به مرحله ای از فرآیند تولید فولاد، به نام نَوَرد (Rolling) است. نورد، عملیات مهمی در فرآیند شکل دهی فولاد است و تعریف علمی آن عبارت است از “تغییر شکل پلاستیک ماده از طریق عبور دادن آن از میان غلتک ها‌”.
تاریخ بکارگیری نورد به قرن هفدهم میلادی بازمیگردد؛ در آن زمان دو غلتک چدنی را داخل یک چارچوب چوبی قرار میدادند و با عبور دادن قلع و سرب از بین آنها، عملیات نورد صورت میگرفت. بعد از اختراع ماشین بخار محدودیت نیرو از بین رفت و قفسه های نورد بزرگتر شدند. به مرور با پیشرفته تر شدن فناوری نورد، این فرآیند جایگزین سایر روش های شکل دهی فلزات شد. نورد را به دو روش نورد گرم و نورد سرد انجام می دهند. در فرآیند نورد گرم، دمای فولاد را تا دمایی بیش از دمای تبلور مجدد آن افزایش میدهند و سپس عملیات نورد را انجام میدهند. اما در نورد سرد، فولادی که در دمایی نزدیک به دمای اتاق قرار دارد از میان غلطک ها عبور میکند. در حقیقت، فولاد نورد سرد همان فولاد نورد گرم است که پس از تولید، فرآیندهای نورد سرد هم بر روی آن انجام شده است. به این دلیل که برای تولید فولادهای نورد گرم، از نیرو و تجهیزات کمتری استفاده می شود، قیمت فولاد نورد گرم، گاهی تا میزان نصف قیمت از فولاد نورد سرد کمتر است.
فولاد نورد گرم
فولاد نورد گرم استحکام کمتری نسبت به فولاد نورد سرد دارد و معمولا در قالب شمش های بزرگ تولید می شود. از فولاد نورد گرم در تولید محصولاتی که کیفیت ظاهری آنها اهمیت چندانی ندارد استفاده می شود، اما تولید محصولات با کیفیت، استحکام یا انعطاف پذیری بیشتر، نیازمند استفاده از فولاد نورد سرد است. فولاد نورد سرد در صنایعی از قبیل خودروسازی، لوازم خانگی و تجهیزات ساختمانی مصرف می شود. همانطور که اشاره شد، فولادهای نورد سرد و گرم، دارای درجات متفاوتی از استحکام و انعطاف پذیری هستند؛ بنابراین شناخت انواع مختلف فولادهای تولید شده به این دو روش، به شما در انتخاب تیغ اره نواری مناسب برای برش هر کدام کمک خواهد کرد. به عنوان یک راهنما، جداول فنی موجود در کاتالوگ تیغ اره نواری پیلانا، منبع مناسبی برای اطمینان از انتخاب صحیح تیغ اره نواری با توجه به نوع فولاد تولید شده هستند؛ به علاوه، تیم مشاوره تخصصی پیلانا در ایران نیز همواره آماده پاسخگویی به پرسشهای شما همکار گرامی خواهند بود.

فولاد نورد سرد

فولاد نورد سرد در واقع همان فولاد نورد گرم است که پردازش بیشتری روی آن انجام شده است. برای تولید فولاد نورد سرد، فولاد نورد گرمی که سرد شده است را جهت دستیابی به ابعاد دقیق تر و بهبود کیفیت سطح، چند مرحله بیشتر در دمای اتاق نورد می‌کنند. اصطلاح “نورد” اغلب برای توصیف مجموعه‌ای از فرآیندها شامل چرخاندن، سمباده‌کاری و پولیش‌کاری استفاده می شود. که هر کدام از آنها فولاد نورد گرم اولیه را به محصول اصلاح شده‌تری تبدیل می کند. اما از نظر فنی، اصطلاح “نورد سرد” مختص ورقهایی است که بین غلطک ها فشرده می شود تا به ورق نورد سرد تبدیل شوند و برای مقاطع دیگر مانند میله ها و یا لوله ها، “کشش” انجام می‌شود، نه نورد. بنابراین میله ها و لوله های نورد گرم، پس از سرد شدن با فرآیندی به نام کشش سرد به میله و لوله “سردکار” تبدیل می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *