مقالات کاربردی

تیغ اره دیسکی و تیغ اره نواری را بهتر بشناسید

انواع کاربرد تیغ اره دیسکی و تیغ اره نواری

قبل از اینکه بخواهیم کاربرد و تفاوت تیغ اره نواری و تیغ اره دیسکی را بیان کنیم بهتر است بگویم اصلا تیغ اره چه نوع ابزاری است. تیغ اره یکی از ابزارهای پرکاربرد در صنایع مختلف است. این ابزار برای برش، حذف مواد زائد و تراشیدن قطعات فلزی، چوبی، پلاستیکی و سایر مواد استفاده می‌شود. امروزه در بازار دو نوع تیغ اره دیسکی و تیغ اره نواری شناخته شده است. هر دو نوع تیغ اره به صورت گسترده در صنایع مختلف استفاده می‌شوند؛ اما هر کدام دارای ویژگی ‌های خاص خود هستند. در این مقاله ابتدا به شرح کوتاهی راجع به هر کدام از این تیغ اره ها پرداخته و بعد از آن درباره تفاوت کاربرد و استفاده از تیغ اره دیسکی و تیغ اره نواری صحبت خواهیم کرد.

تیغ اره دیسکی

تیغ اره دیسکی شامل یک صفحه دایره ‌ای با تنظیمات مختلف است. این تیغ اره برای برش و تراشیدن مواد فلزی، چوبی، پلاستیکی و سایر مواد استفاده می‌شود. تیغ اره دیسکی در صنایع مختلفی مانند ساختمان، خودروسازی، تولید مبلمان، ساخت و ساز و غیره استفاده می‌شود.

آشنای با انواع تیغ اره دیسکی

تیغ اره دیسکی به دو نوع تنظیمات دستگاه تقسیم می‌شود: تنظیمات عمودی و تنظیمات افقی.

 در تنظیمات عمودی، تیغ اره دیسکی به صورت عمودی قرار گرفته و برای برش قطعات چوبی و فلزی استفاده می‌شود. در تنظیمات افقی، تیغ اره دیسکی به صورت افقی قرار گرفته و برای برش قطعات فلزی و پلاستیکی استفاده می‌شود.

تنظیمات تیغ اره دیسکی به شکل‌های مختلف در بازار موجود هستند. تیغ اره دیسکی معمولاً در دو قطر ۱۰ اینچ و ۱۲ اینچ در بازار به فروش می‌رسد. همچنین، تیغ اره دیسکی به شکل‌های مختلفی نیز تولید می‌شود. برخی از تیغ اره های دیسکی دارای دندانه‌های بسیار ریز هستند که برای برش قطعات پلاستیکی و سایر مواد نرم مناسب هستند. همچنین، برخی از تیغ اره های دیسکی دارای دندانه‌های بزرگ هستند که برای برش قطعات فلزی و چوبی مناسب هستند.

تیغ اره نواری

تیغ اره نواری شامل یک نوار بلند و باریک است که در دو رول در دستگاه قرار داده می‌شود. تیغ اره نواری برای برش قطعات چوبی، فلزی، پلاستیکی و سایر مواد استفاده می‌شود. تنظیمات این تیغ اره به شکل‌ های مختلف در بازار موجود است. تیغ اره نواری معمولاً در دو عرض ۱۴ اینچ و ۱۸ اینچ در بازار به فروش می ‌رسد.

آشنای با انواع تیغ اره نواری

تیغ اره نواری نیز مانند تیغ اره دیسکی به دو نوع تنظیمات دستگاه تقسیم می‌شود: تنظیمات عمودی و تنظیمات افقی.

 در تنظیمات عمودی، تیغ اره نواری به صورت عمودی قرار گرفته و برای برش قطعات چوبی و فلزی استفاده می‌شود. در تنظیمات افقی، تیغ اره نواری به صورت افقی قرار گرفته و برای برش قطعات فلزی و پلاستیکی استفاده می‌شود.

تفاوت در استفاده از تیغ اره دیسکی و نواری

همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم، تیغ اره دیسکی برای برش قطعات بزرگ و ضخیم، و تیغ اره نواری برای برش قطعات بلند و باریک مناسب است. همچنین، هر دو تیغ اره دارای تنظیمات عمودی و افقی هستند که برای برش قطعات با شکل‌های مختلف مناسب هستند.

تیغ اره نواری و تیغ اره دیسکی تفاوت های دیگری نیز دارند که در ادامه به هر کدام از آن ها به صورت جداگانه اشاره خواهیم کرد.

صرفه اقتصادی در خرید و عملکرد

ضخامت تیغ اره نواری و تیغ اره دیسکی با هم متفاوت است و می توان گفت که ضخامت تیغ اره نواری یک چهارم اره دیسکی است؛ در نتیجه فلز استفاده شده در نوک تیغ اره دیسکی بیشتر است و همین سبب شده تا قیمت این تیغ اره از تیغ اره نواری بیشتر باشد.

در نتیجه در مواردی که بودجه کمتری در دسترس دارید و یا امکان پرداخت هزینه های کمی را دارید، می توانید تیغ اره نواری خریداری کنید. البته به غیر از در نظر گرفتن هزینه و صرفه اقتصادی، باید کاربرد تیغ اره را نیز در نظر بگیرید و مطمئن شوید که تیغ اره نواری برای کار شما مناسب است و می توانید از آن استفاده کنید.

برخی از افراد تنها هزینه را در نظر گرفته و در همان ابتدای کار برای خرید تیغ اره نواری اقدام می کنند؛ اما زمانی که قصد اجرای کار را دارند، متوجه می شوند که به هر دلیلی نمی توانند از تیغ اره نواری استفاده کنند و حتما باید تیغ اره دیسکی بخرند. در این موقعیت، نه تنها با خرید تیغ اره نواری در هزینه ها صرفه جویی نشده، بلکه یک هزینه اضافه تر نیز تحمیل شده است.

کاربرد در صنایع مختلف

قطر تیغ اره دیسکی به قطر قطعه که قصد کار کردن بر روی آن را دارید، وابسته است؛ به این صورت که هرچه قطر تیغ اره دیسکی بزرگ تر باشد، دستگاه مربوطه نیز بزرگ تر خواهد بود. اما در رابطه با اره نواری باید بگوییم که در استفاده از اره نواری تنها با یک دندانه می توانید قطر های مختلفی را برش دهید.

برتری تیغ اره نواری در این مورد به همینجا ختم نشده و شما می توانید برای استفاده از یک دندانه با قطر زیاد، چند دندانه با قطر کم تر را در کنار هم گذاشته و از آن ها به جای یک دندانه با قطر زیاد، استفاده کنید. از طرفی دیگر، دستگاه

وحتی از یک دندانه مناسب قطربالا در کنار هم گذاشتن چند قطر پایین تر از همان دندانه استفاده نمود وهمچنین با توجه به اینکه دستگاه اره نواری حداقل و حداکثر جهت طول حلقه تیغ اره نواری دارد در صورت ترمیم و کوتاه شدن تیغ اره اختلالی در روند برش ایجاد نمی نماید.که در دو تیغه دیسکی و لنگ این امر امکان پذیر نمی باشد.

تفاوت های موجود در تیغ دیسکی و تیغ نواری پیلانا

تیغ اره دیسکی پیلانا در مواردی همچون طراحی و اصول کارکرد، نوع برش ها، دقت و تمیزی برش، انعطاف پذیری و کاربرد های متنوع و … ، با تیغ اره نواری پیلانا متفاوت است. در ادامه به شرح کوتاهی برای هر کدام از این موارد خواهیم پرداخت تا به صورت دقیق تر و کامل تر در جریان تفاوت های میان این دو نوع تیغ اره قرار بگیرید.

طراحی و اصول کارکرد

تیغ اره دیسکی پیلانا دارای یک تیغه دایره ای است که با سرعت بالا می چرخد؛ تیغه از پایه‌ای برخاسته و برای برش‌های عمودی و مورب روی قطعات کار مورد استفاده قرار می‌گیرد. تیغ اره نواری پیلانا یک تیغه بلند و نواری‌شکل دارد که بین دو چرخ چرخانده می‌شود؛ این نوع اره بیشتر برای برش‌های طولانی و دقیق، مثل برش چوب‌های ضخیم یا فلزات استفاده می‌شود.

نوع برش ها

تیغ اره دیسکی معمولا برای برش های سریع و مستقیم استفاده می شود؛ این نوع تیغ اره اغلب برای پروژه هایی که نیاز به دقت چندان بالایی ندارند یا کار های ساختمانی، مناسب است. اما در رابطه با تیغ اره نواری، باید بگوییم که این نوع تیغ اره برش های بسیار دقیقی را اجرا می کند و به همین علت برای برش های دقیق و پیچیده از ان استفاده می شود. حوزه هایی که در آن ها از تیغ اره نواری استفاده می شود، عبارت است از: برای کارهای نجاری دقیق، هنرهای چوبی، یا برش فلزات در کارگاه‌های صنعتی و…

دقت و تمیزی برش

اره دیسکی معمولا برش ‌هایی با لبه ‌های نا صاف و خشن ایجاد می‌کند، این مورد مخصوصا در برش‌های عمیق یا سریع، بیش از سایر برش ها به چشم می آید. اما برش با تیغ اره نواری، منجر به وجود امدن لبه های بسیار صاف و دقیق می شود؛ به همین علت از تیغ اره نواری پیلانا برای انجام کار های دقیق و ظریف استفاده می شود.

انعطاف پذیری و کاربرد های متنوع

به علت سادگی و امکان حمل آسانی که برای تیغ اره دیسکی پیلانا وجود دارد، از این تیغ اره برای انجام کار در محل های مختلف استفاده می شود؛ اما از تیغ اره نواری پیلانا، بیشتر در کارگاه ‌ها و محیط‌ های کنترل‌ شده استفاده می شود و همچنین برای انواع مختلفی از برش ها، از جمله منحنی ها و شکل های پیچیده مناسب است.

مزایا و معایب تیغ اره دیسکی و تیغ اره نواری

در ادامه این مطلب، به مزایا و معایب تیغ اره دیسکی و تیغ اره نواری به صورت جداگانه پرداخته ایم.

مزایا تیغ اره دیسکی

سرعت برش بالا: تیغ اره های دیسکی می‌ توانند به سرعت برش‌ های سریع و کارآمد را انجام دهند.

سهولت استفاده: این تیغه‌ ها برای استفاده ساده و مستقیم طراحی شده‌ اند و برای کارهای ساختمانی و خانگی بسیار کارآمد و مفید هستند.

قابلیت حمل: اره‌های دیسکی معمولاً قابل حمل هستند و برای استفاده در محیط‌ های مختلف مناسب هستند.

کاربرد متنوع: برای استفاده از انواع مختلف مواد از جمله چوب، فلز و سرامیک می توان از تیغ اره دیسکی استفاده کرد.

معایب تیغ اره دیسکی

محدودیت در انواع برش: این تیغه ‌ها معمولا برای برش ‌های مستقیم طراحی شده‌ و برای برش‌ های منحنی یا پیچیده مناسب نیستند.

خطر بالا: به دلیل سرعت بالای تیغ اره دیسکی و نوع برش، احتمال خطر در هنگام استفاده این نوع تیغ اره وجود دارد.

برش‌ های خشن ‌تر: تیغ اره دیسکی می‌تواند لبه‌ های ناصاف و خشن ایجاد کند و این لبه ها منجر به پیش آمدن حادثه برای اپراتور ها شود.

مزایا تیغ اره نواری

برش‌های دقیق و صاف: تیغ اره نواری برای ایجاد برش‌ های بسیار دقیق و با لبه‌ های صاف طراحی شده‌ اند.

تنوع در برش‌ ها: تیغ اره نواری برای انجام انواع برش ‌ها، از جمله برش‌ های مستقیم، منحنی و پیچیده مناسب است.

کاهش فشار مواد: تیغ اره نواری فشار کمتری به مواد وارد می‌کنند، که این مورد برای مواد حساس مانند چوب‌های نرم یا فلزات بسیار ایده‌آل است.

کاربرد صنعتی: برای کاربرد های صنعتی و حرفه ‌ای که نیاز به دقت بالا دارند، می توان از تیغ اره نواری استفاده کرد.

معایب تیغ اره نواری

سرعت کم برش: تیغ اره نواری در مقایسه با تیغ اره دیسکی، سرعت برش کمتری دارد.

نیاز به فضای بیشتر: تیغ اره های نواری معمولاً بزرگتر هستند و به همین علت به فضای بیشتری برای قرارگیری و استفاده نیاز دارند.

هزینه بیشتر: هزینه خرید و نگهداری تیغه اره های نواری نسبت به تیغ اره های دیسکی بیشتر است.

تعویض و نگهداری پیچیده: تعویض و نگهداری تیغ اره نواری در مقایسه با تیغ اره دیسکی بیشتر است.

 

در پایان

برای خرید تیغ اره دیسکی و یا تیغ اره نواری، در ابتدا باید راجع به هر کدام از آن ها مطالعه کرده و سپس با در نظر گرفتن نیاز های خود و موادی که قصد برش آن ها را دارید، برای خرید اقدام کنید. در مطالب بالا راجع به تیغ اره دیسکی و تیغ اره نواری، کاربرد ها و مقایسه آن ها به صورت کاملا دقیق پرداخته و هر کدام از این موارد را به خوبی بررسی کردیم. پس می توان گفت که با مطالعه این مطلب کلیه اطلاعات مورد نیاز خود راجع به تیغ اره ها را به دست آورده و یک خرید خوب و مطمئن را تجربه خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *