چپ و راست کردن دندانه های تیغ اره نواری

در مواردی برشکاران چوب نیاز دارند که شخصا نسبت به چپ و راست کردن دندانه تیغ اره نواری اقدام کنند. چپ و راست بودن دندانه باعث ایجاد اصطکاک کمتر میان تیغ اره نواری و قطعه چوب و در نتیجه حرکت آسانتر تیغ در قطعه چوب تحت برش خواهد شد. شدت چپ و راست کردن دندانه به میزان سختی و بافت چوب بستگی دارد.

 

عمل چپ و راست کردن را می توان بوسیله یک ابزار دستی و یا ماشین مخصوص انجام داد؛ البته چپ و راست کردن دندانه تیغهای باریک توسط ماشین دشوارتر است. چپ و راست کردن دندانه ها را به صورت یکی در میان (یکی به چپ، یکی به راست) انجام میدهند و در مواردی نیز بعد از هر چند دندانه چپ و راست شده، یکی را رها میکنند؛ با این عمل به حرکت مستقیم تیغ در محل برش و تخلیه براده ها کمک می شود.

اینکه دندانه از کدام قسمت آن چپ و راست شود به نرمی یا سختی چوب مورد نظر بستگی دارد، اما در هر صورت نباید این کار را از قسمت پایه دندانه انجام داد، چرا که باعث افزایش احتمال شکستگی می شود. همانطور که در ابتدای این مقاله ذکر شد، در مورد شدت چپ و راست کردن دندانه نیز، باید میزان سختی چوب را در نظر گرفت. اگر دندانه را بیش از حد به چپ و راست متمایل کنید، این کار موجب وارد شدن فشار به دندانه ها و همچنین ناصافی سطح برش خواهد شد. از سوی دیگر، کمتر بودن درجه تمایل دندانه به چپ و راست (از میزان مناسب آن) باعث افزایش اصطکاک و ایجاد حرارت بیشتر در محل برش چوب خواهد شد.

 

 

منبع: کتاب فن آوری برش چوب، دکتر احمد جهان لتیباری، انتشارات موسسه آموزش عالی علمی –کاربردی جهاد کشاورزی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *