آشنایی با مقاطع HSS و روشهای برش آن

یک مقطع ساختمانی توخالی یا HSS ( مخفف Hollow Structural Section که نباید با واژه مشابه یعنی High Speed Steel اشتباه گرفته شود! ) نوعی پروفیل بسته فلزی با سطح مقطع توخالی است که عموما جهت مصارف ساختمانی تولید و استفاده میشود. مقطع HSS را به روش نورد سرد، در ابعادی متنوع و در اشکال مربع، مستطیل و دایره تولید میکنند.

 

  

امروزه میزان استفاده از این مقاطع بسیار افزایش یافته  بطوریکه در انواع مختلف سازه ها و ساختمانهای صنعتی، تجاری و مسکونی بطور گسترده از مقاطع HSS استفاده می شود؛ استفاده از این مقاطع به جهت ویژگی های مکانیکی آنها مزایای بسیاری به دنبال دارد. مقاطع HSS در مقایسه با دیگر انواع فولادهای ساختمانی، از نسبت استحکام به وزن بالاتر، استحکام پیچشی بالاتر، وزن کمتر در هر فوت، روکش کاری و رنگرزی آسانتر و ارزان تر و همچنین انطباق آسانتر بخشهای جفت شونده به یکدیگر برخوردار هستند. ضمنا به دلیل کیفیت بالای سطح نهایی و ویژگیهای ظاهری، مقاطع HSS در مقابل خوردگی مقاوم هستند، استفاده از آنها موجب زیبایی سازه خواهد شد و امکان پنهان سازی تاسیسات ساختمانی نیز در فضای داخل مقاطع وجود دارد. دانستن این نکته خالی از فایده نیست که بخشی از خواص ذکر شده درباره مقاطع HSS ناشی از شیوه تولید آنها به روش نورد سرد است که پیش تر در مقاله ” فولادهای نورد گرم و سرد چه تفاوتی دارند؟ ” درباره آن صحبت کرده ایم.

 

 
افزایش چشمگیر استفاده از مقاطع HSS باعث شده تا میزان قابل توجهی از حجم خدمات برش فلزات نیز، به برش این نوع از مقاطع اختصاص یابد. برای انتخاب روش مناسب برش مقاطع HSS ابتدا لازم است حجم کار و شرایط مکانی عملیات برش را در نظر بگیریم. در صورتی که شما نیازمند انجام چند برش محدود هستید و ترجیح میدهید که این کار را در محل کارگاه عملیات ساختمانی انجام دهید، استفاده از اره دیسکی یک انتخاب مناسب و مقرون به صرفه خواهد بود. اما در صورتی که حجم عملیات برش شما بیش از این باشد، قطعا اره نواری بهترین انتخاب شماست. برای انتخاب یک مدل تیغ اره نواریِ مناسبِ برش مقاطع HSS می توانید با تیم مشاوره نمایندگی تیغ اره نواری پیلانا در ایران تماس بگیرید تا با در نظر گرفتن شاخص هایی مثل نوع دستگاه و نیازهای برش شما از قبیل: انواع متریال برش، انواع و ابعاد مقاطع، حجم عملیات برش و…،  مناسب ترین مدل تیغ اره نواری را به شما پیشنهاد دهند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *