طراحی هندسی تیغ اره نواری

تیغ اره نواری از جهت هندسی دارای پنج مشخصه یا پارامتر است که تفاوت در این مشخصه ها باعث تفاوت در نوع کاربری و عملکرد تیغ می شود. این پنج مشخصه عبارتند از: عرض ، ضخامت ، شکل و زاویه دندانه ، گام دندانه (Tooth Pitch) و چیدمان دندانه (Tooth Set) .

با افزایش عرض تیغ اره نواری، انحراف آن در هنگام برش کمتر می شود و برش با دقت بالاتری انجام خواهد شد. عرض بیشتر باعث افزایش استحکام و در نتیجه طول عمر بیشتر تیغ اره خواهد شد. در برش منحنی نسبت حداکثر عرض قابل استفاده متناسب با شعاع برش را در جدول زیر مطالعه می کنید :

اما با افزایش ضخامت تیغ اره نواری، به دلیل افزایش خستگی تیغ احتمال شکستن آن بیشتر خواهد شد و این مسئله یک فاکتور محدود کننده بسیار مهم در طراحی تیغ اره نواری است.

تعداد دندانه موجود در هر اینچ تیغ اره نواری را گام دندانه می گوییم. گام دندانه باید متناسب با مقطع برش انتخاب شود؛ چرا که کم بودن تعداد دندانه ها باعث فشار بیش از حد به نوک تیغ و ارتعاش و آسیب به تیغ خواهد شد و زیاد بودن تعداد دندانه نیز، نفوذ کم دندانه، سخت شدن قطعه ، پرشدن فضای براده (گلوی براده تیغ) و شکستن تیغ را سبب خواهد شد. گام دندانه بسته به کاربرد تیغ می تواند ثابت یا متغیر باشد.

شکل و زاویه دندانه تیغ ، مشخصه مهم دیگری است که به هنگام انتخاب تیغ اره نواری متناسب با کاربرد مورد نظرمان باید به آن توجه کنیم؛ در تیغ اره های با زاویه دندانه (براده) صفر (زاویه a) استحکام دندانه بیشتر و در نتیجه احتمال شکستن دندانه کمتر خواهد بود. اما تیغ اره های دارای زاویه مثبت فشار بیشتری به مقطع برش وارد و راحت تر در آن نفوذ می کنند. دندانه تیغ اره های نواری پیلانا، متناسب با کاربرد مورد نظر با شکلها و زوایای گوناگونی طراحی شده اند که دندانه های POS، V-POS و GrindCut برخی از انواع آن هستند.

اما مورد آخر یا چیدمان دندانه (Tooth Set) در واقع ترتیب و جهت گیری دندانه ها به چپ و راست است؛ این ویژگی باعث افزایش عملکرد برش و کمک به جدا کردن براده ها می شود.

توجه به ضرورت تفاوت این مشخصه ها برای کاربری های گوناگون در فرآیند طراحی تیغ اره های نواری پیلانا (PILANA)، تابحال منتج به طراحی بیش از ۵۰ نوع تیغ اره گردیده است. انتخاب دقیق تیغ اره مناسب کاربری مورد نظر شما از طریق مراجعه به جداول فنی کاتالوگ، وب سایت و یا برقراری تماس با تیم تخصصی مشاوره فنی پیلانا در ایران تسهیل شده است.

نگارش: واحد مدیریت دانش شرکت افزار مبین

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *