راهنمای انتخاب اره مناسب برش فلزات

اره نواری ، لنگ یا دیسکی؟ انتخاب شما کدام است؟ اگر این سوال را از یک برشکار حرفه ای بپرسید، چه پاسخی به شما خواهد داد؟

اره لنگ (Power Hacksaw) ابتدایی ترین شکل فناوری در میان سه اره اشاره شده را داراست. فرآیند برش توسط اره لنگ، کاملا مشابه “اره دستی” است؛ اره لنگ، جسم در حال برش رو طی حرکات رفت و برگشتی بوسیله یک تیغ اره ثابت، برش میدهد. در واقع اره لنگ را میتوان نوع موتوریزه همان اره های دستی تلقی کرد!

واقعیت امر اینست که امروزه در زمینه برش فلزات، اره های لنگ در بسیاری از موارد جای خود را به اره های نواری (Bandsaw) داده اند. چرا که اره های نواری  به دلیل فرآیند متفاوت برش و مهندسی متفاوت تیغ اره، حجم بیشتری از اجسام را با سطح مقطع برش بزرگتر، در زمان کمتری برش میدهند و نهایتا برشهای دقیق تری را به نسبت به سایر اره های فلزبُر ارائه می کنند.

 

اره های نواری قابلیت برش طیف وسیعی از اجسام فلزی را دارا هستند؛ از لوله ها و پروفیل های ساختمانی تا قطورترین شکلهای فولاد و فولادهای آلیاژی، همگی توسط اره های نواری بریده می شوند. مزیت اره های نواری زمانی آشکار می شود که حجم برش شما بالا باشد؛ زمانی که بخواهید چندین شاخه لوله، میلگرد، پروفیل و یا حتی چند ده استوانه توپر فولادی را همزمان برش دهید، چه از نظر سرعت و چه از جهت صرفه اقتصادی، شما گزینه ای جز اره نواری نخواهید داشت.

اما اره های دیسکی یا گرد (Circular Saw / Cold Saw) زمانی برای شما کاربرد خواهد داشت که حجم عملیات برش شما کم باشد. برای مثال هنگامی که بخواهید پروفیل های تهیه شده برای عملیات ساختمانی خود را به قطعات کوچکتری تقسیم کنید، این اره مناسب ترین گزینه شماست. طبیعتا قابلیت جابجایی این اره نسبت به دستگاه های سنگین اره نواری، یک مزیت عملیاتی در خصوص “پروژه های کوچک” ایجاد میکند. پس اگر نیاز شما به برش تعداد کمی از مقاطع فلزی با سطح مقطع برش کوچک می باشد، اره دیسکی این کار را برای شما به سرعت و مقرون به صرفه انجام خواهد داد.

گردآوری و ترجمه: محمد نظام الاسلامی، سرپرست پروژه مدیریت دانش در شرکت افزار مبین

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *