سرگذشت پیلانا ؛۸۰ سال صنعتگری در قلب اروپا

تا به امروز، ۸۴ سال از سال ۱۹۳۴ میلادی، یعنی زمانی که جوزف استودنیک، صنایع پیلانا را در چکسلواکی سابق یا همان جمهوری چک امروزی، کشوری در همسایگی آلمان پایه گذاری کرد می گذرد.

 

پیلانا کار خود را با تولید ابزار نجاری شروع کرد اما در همان سال اول توانست خط تولید تیغ اره نواری را راه اندازی کند. تا دو سال بعد انواع دیگری از اره ها نیز به محصولات پیلانا اضافه شدند.

در سال ۱۹۳۹ با آغاز جنگ جهانی دوم، چک به اشغال آلمان نازی درآمد. پیلانا هم به عنوان یک مجموعه صنعتی بزرگ، مجبور به پیروی از سیاست آلمان نازی شد. تا سال ۱۹۴۴، بخش های جدیدی در پیلانا تاسیس شد و با اعمال سیاست نازی ها حدود ۱۲۰۰ نفر که بخشی از آنها نیروی کار اجباری بودند، در پیلانا مشغول به کار شدند.

علی رغم توسعه صورت گرفته، اما شکل بهره برداری نازی ها از پیلانا فشار زیادی را به آن وارد ساخت. نهایتا در سال ۱۹۴۵ نیروهای ارتش سرخ روسیه هولین را از چنگ نازی ها آزاد کردند و در جریان درگیری این دو ارتش، آسیبهایی به مجموعه پیلانا وارد شد.

ظرف مدت کوتاهی پس از این درگیری، تعمیرات ناشی از آسیبهای وارده به پایان رسید و چرخه تولید پیلانا مجددا به راه افتاد. کمونیست ها که حالا اداره کشور را بدست گرفته بودند، استودنیک (بنیان گذار و مدیر وقت پیلانا) را به دلیل اطاعت از دستورات نازی ها دستگیر کردند، اما کارگران پیلانا که میدانستند او تنها بخاطر حفظ معیشت آنها حاضر به همکاری با حکومت هیتلر شده، به این کار اعتراض کردند و با امضای طوماری خواستار آزادی مدیرشان شدند. در نگاه کمونیست هایی که مهمترین شعار سیاسی آنها “حمایت از طبقه کارگری” بود، مقاومت در برابر این خواسته بسیار سخت بنظر می رسید و همین مسئله نهایتا منجر به آزادی و بازگشت جوزف استودنیک به پیلانا شد. کمونیستها سپس شرکت پیلانا را ملی اعلام کردند اما همچنان استودنیک را به عنوان مدیر این شرکت برگزیدند.

مدیریت استودنیک درسالهای بعد توانست یک زنجیره تامین پایدار برای تامین مواد اولیه مورد نیاز پیلانا از کشورهای حوزه اسکاندیناوی پایه گذاری کند؛ زنجیره ای که امروزه شکل نوین آن، فولادهای آلیاژی پیشرفته مورد مصرف پیلانا را از سوئد تامین میکند.

ظرف مدت ۲۰ سال آینده، باستثناء وقوع یک سانحه آتش سوزی، توسعه پیلانا بدون وقفه ادامه یافت؛ افزایش تنوع محصول، ادغام شرکتهای زیر مجوعه تحت برند PILANA و افزایش چشمگیر صادرات پیلانا به بازارهای جهانی، از دستاوردهای قابل اشاره پیلانا در این سالها بودند.

شروع تولید تیغ اره نواری فلز بُر در سال ۱۹۶۵ را میتوان نقطه عطفی در فعالیت های پیلانا در نظر گرفت. در سال ۱۹۷۲ پیلانا موفق به دریافت مدال طلای نمایشگاه بین المللی مهندسی برنو شد. به مدت ۱۹ سال آینده، پیلانا به عنوان یک مجموعه صنعتی ملی، به تقویت فعالیتهای مهندسی و توسعه محصول خود پرداخت.

 

در سال ۱۹۹۱ پیلانا به خصوصی سازی شد. تحت مدیریت نوین ساختار پیلانا دچار تغییراتی شد و مجموعه های مدیریتی مستقلی جهت تولید تیغ اره های ویژه فلز، اره های ویژه چوب و گوشت، چاقوهای صنعتی و سایر تجهیزات صنعتی درون پیلانا شکل گرفت.

تا سال ۲۰۰۳ پیلانا محصول خود را به حدود ۸۰ کشور صادر کرده بود و در سال ۲۰۱۳ میزان این صادرات از ۴۵ میلیون یورو در سال عبور کرد که رکوردی کم نظیر و نمایش دهنده کیفیت فوق العاده و قیمت بی نظیر محصولات پیلانا بود.

اما حضور قدرتمند پیلانا در بازار ایران با اعطای نمایندگی انحصاری به شرکت افزار مبین در سال ۲۰۱۴ آغاز شد؛ قراردادی که پس از انجام ارزیابی دقیق و حصول اطمینان از صلاحیت و توانایی طرف ایرانی به سرانجام رسید. شرکت افزار مبین نیز از بدو آغاز این همکاری به سرعت توانست اعتماد بزرگترین مجموعه های صنعتی کشور را جلب و به عنوان تامین کننده اصلی و حتی انحصاری مجموعه های یاد شده به انجام خدمت بپردازد.

شرکت افزار مبین در سال ۱۳۹۷ با مشاوره شرکت PILANA اقدام به خرید دستگاه های جوش تیغ اره نواری از شرکت IDEAL WERK  آلمان و تاسیس مرکز تخصصی خدمات جوش و فروش نمود که تا به امروز توانسته با ارائه خدماتی مشابه با شرکت مادر و همچنین پشتیبانی و مشاوره فنی و تخصصی، رضایت مصرف کنندگان را جلب نماید.

گردآوری و ترجمه: محمد نظام الاسلامی، سرپرست پروژه مدیریت دانش در شرکت افزار مبین