فناوری Bi-Metal یا جمع اضداد!

شاید این گفته در ابتدا کمی عجیب باشد، اما پیشرفته ترین فناوری بکار گرفته شده در اره نواری، فناوری ساخت تیغ اره نواری است و نه دستگاه آن! شاید به خودتان بگویید چطور تکنولوژی ساخت یک تکه فلز به ظاهر ساده از یک دستگاه برش هوشمند می تواند پیشرفته تر و پیچیده تر باشد؟!

اما در تایید این مطلب، میتوان به همین نکته بسنده کرد که بسیاری از کشورهایی که قادر به ساخت دستگاه اره نواری هستند، توانایی ساخت تیغ اره نواری را ندارند!

نحوه گردش تیغ در دستگاه اره نواری، مستلزم وجود خاصیتی مهم در تیغ است؛ تیغ اره نواری باید بسیار منعطف باشد، چرا که در جریان حرکت خود در دستگاه باید این قابلیت را دارا باشد که به نرمی و به جهات مختلف خم شود.

 

اما تیغ اره نواری باید دارای یک خاصیت مهم دیگر هم باشد. شاید یادآوری این نکته خالی از فایده نباشد که ما از اره نواری جهت برش انواع فلزات و فولادهای آلیاژی سخت و مقاوم استفاده میکنیم! طبیعتا آنچه چنین مقاطع سختی را برش میدهد، باید خودش هم بسیار سخت و مقاوم باشد.

ساخت یک تیغ که بسیار منعطف و همزمان بسیار سخت باشد، پس از دستیابی به فناوری Bi-Metal ممکن شد. تیغ اره نواری بی متال ، همانگونه که از نام آن پیداست از دو فلز ساخته شده که یکی از آنها که بسیار نرم و منعطف است، عمده بدنه تیغ را تشکیل میدهد و فلز دیگر که نوعی از فولاد پرسرعت (HSS) است قسمت سخت و مقاوم که همان دندانه های تیغ است را تشکیل می دهد.

این دو فلز با استفاده از فناوری ویژه جوش الکترونی به یکدیگر متصل می شوند و تیغی که نهایتا تولید خواهد شد، دو خاصیت مکانیکی کاملا متضاد یعنی نرمی و سختی را تواماً دارا خواهد بود.

نگارش: واحد مدیریت دانش شرکت افزار مبین