اره نواری از آغاز؛ نگاهی به تاریخ پیدایش اره های نواری

امروزه به ندرت میتوانید فردی را در صنعت برشکاری پیدا کنید که با دستگاه “اره نواری” آشنا نباشد؛ دستگاه هایی با مزیت اقتصادی، بهره وری، سرعت و دقت بالا که بطور فراگیری در مقیاسهای صنعتی و کارگاهی،جهت برش انواع فلزات و چوبمورد استفاده قرار گرفته است.

اره نواری اولین بار برای برش چوب طراحی و ساخته شد و مخترع آن، ویلیام نیوبری بود که اختراع خود را در سال ۱۸۰۸ میلادی در انگلستان به ثبت رساند.تقریبا به مدت نیم قرن از اره های نواری صرفا برای برش چوب استفاده میشد و در طول این مدت، فرانسوی ها ماشین نیوبری را به طور قابل توجهی ارتقاء داده بودند.

یکی از همین ماشین های فرانسوی بود که در سال ۱۸۵۵ در نمایشگاهی ژنرال تولوچ انگلیسی را تحت تاثیر قرار داد و الهام بخش او شد تا اره نواری فلز بر هم  اولین بار توسط انگلیسی ها و در صنایع نظامی وولویچ آرسنال به کار گرفته شود.

تقریبا تا سال ۱۹۰۰ میلادی، اره نواری به عنوان ابزاری برای برش فلزات، در اغلب پروژه های صنعتی بزرگ پذیرفته شد و این دوران آغاز مسیری بود که طی یک قرن آینده، با ارتقاء همزمان در فناوری ساخت ماشین و تیغ اره نواری، کاربرد این دستگاه را به نقطه فراگیر امروزی آن رساند.

گردآوری و ترجمه: محمد نظام الاسلامی، سرپرست پروژه مدیریت دانش در شرکت افزار مبین